1. Wybór Rodzinnego Ogrodu Działkowego
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest znalezienie ogrodu zarządzanego przez PZD, znajdującego się w odpowiadającej nam okolicy. Przy okazji można obejrzeć stan zagospodarowania ogrodu oraz sprawdzić na tablicy ogłoszeń oferty chętnych do przekazania działek. Nasz Ogród posiada własną stronę internetową -www.radrel.cba.pl , na której kandydat na działkowca znajdzie większość potrzebnych informacji, w tym zdjęcia Ogrodu.
2. Kontakt z Zarządem ROD
W Ogrodzie funkcjonuje zarząd ROD, informacje o godzinach urzędowania Zarządu podane są na tablicy informacyjnej wewnątrz ogrodu oraz na jego stronie internetowej. Zarząd ROD udzieli osobie zainteresowanej wszelkich informacji.
3. Uzyskanie prawa do działki - formalności
Zgodnie z aktualnymi przepisami prawo do działki nie jest połączone z członkostwem w PZD. Natomiast członkowstwo daje możliwość wpływu na podejmowanie decyzji dotyczących danego ogrodu, brania udziału w zebraniach, bycia wybieranym do zarządu ogrodu, władz PZD, uzyskania pomocy instruktorskiej. Jeżeli działkowiec chce w pełni korzystać ze swoich praw w ogrodzie zarządzanym przez PZD, musi uzyskać prawo do działki oraz zostać członkiem PZD.
Prawo do działki w ogrodzie można uzyskać poprzez:
a/ w przypadku wolnej działki pozostającej w gestii Zarządu ogrodu - poprzez podpisanie z Zarządem ogrodu umowy dzierżawy działkowej.
b/ w przypadku przekazania prawa do działki przez innego działkowca - poprzez podpisanie z nim umowy przeniesienia praw do działki w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie oraz złożenie wniosku do Zarządu ROD o zatwierdzenie takiej umowy. W przypadku zatwierdzenia wniosku działkowiec staje się pełnoprawnym działkowcem w ROD. Każdy kandydat i działkowiec obejmujący działkę w ogrodach zarządzanych przez PZD ma obowiązek przejść szkolenie organizacyjne oraz dokonać stosownych opłat. Szkolenie organizacyjne organizowane przez Okręgowy Zarząd obejmuje szereg kwestii organizacyjnych, formalno-prawnych oraz porad dotyczacych korzystania z działki.
c/ poprzez nabycie prawa do działki po zmarłej osobie bliskiej
Członkostwo w PZD
Żeby stać się członkiem PZD, wraz z dokumentami dotyczącymi ustalenia prawa do działki, kandydat składa w zarządzie ROD deklarację członkowską PZD. Zarząd przyjmuje członka PZD podejmując stosowną uchwałę.
Szczegóły dotyczące opłat:
Wpisowe do ogrodu działkowego jest opłatą jednorazową. Ponadto każdy nowy działkowiec otrzymuje bezpłatnie przez 1 rok (12 numerów) miesięcznika "Działkowiec".Składka członkowska uiszczana jest przez każdego członka PZD. Krajowa Rada PZD ustaliła składkę członkowską w wysokości 6 zł od osoby, przy czym w przypadku kiedy członkami są współmałżonkowie uprawiający jedną działkę to każdy z nich opłaca 50% składki .
Opłata ogrodowa ustalana jest przez zarząd ROD każdego roku, zgodnie z instrukcją Krajowej Rady PZD. Jest to wkład wnoszony przez użytkownika działki na Fundusz Rozwoju ROD, z którego finansowana jest rozbudowa ogrodu, prace modernizacyjne oraz remontowe urządzeń, obiektów oraz infrastruktury znajdującej się na jego terenie. Jej wysokość jest różna, w zależności od ogrodu działkowego. Aktualną wysokość opłaty można sprawdzić na naszej stronie internetowej lub w gablocie ogłoszeń.
Opłat należy dokonać na rachunek bankowy lub w kasie ogrodu. Wnosi się je do 30 czerwca każdego roku, jak również inne opłaty uchwalone przez walne zebranie ( np.opłatę energetyczną, wywóz odpadów, itp.) .
Warto zapoznać się również ze Statutem PZD i Regulaminem ROD dostępnym w biurze każdego ogrodu PZD oraz na stronie internetowej www.pzd.pl.